…aneb jak správně tlouct

Představujeme Vám sbírkový předmět občanského sdružení Chalupění. Popis exponátu je poskládán z osobních vzpomínek dárců a pamětníků. Vyobrazený předmět se nazývá máselnice. Sloužila ke stloukání másla. Tato činnost se běžně prováděla ve většině hospodářstvích do roku 1941, kdy přišlo válečné nařízení veškeré mléko odevzdávat do mlékárny. Po válce toto nařízení zůstalo v platnosti Máselnice z hospodářských důvodů a k ručnímu stloukání másla v takovýchto máselnicích se již nevrátilo. Avšak dodneška se můžeme setkat se šikovnými hospodyněmi, které mají ve svém stavení nějakou tu kravku a sami si své máslo stlučou např. na pečení pouťových koláčů apod. Na to jim však stačí o mnoho menší máselnice.

A jak tedy správně stlouct dobré máslo? Čerstvě nadojené a ještě teplé mléko musíme nejprve nalít do tzv. odstředivky (k tomuto zařízení se vrátíme v některém z příštích čísel) a odstředíme na těžší tučnou smetanu a lehké odstředěné mléko. Po získání až 40 litrů smetany (max. množství naší máselnice) ji přelijeme do dřevěného sudu máselnice a pečlivě uzavřeme. Tento sud je zavěšen na čepech a napojen na kliku, se kterou musíme začít pravidelně otáčet. Točíme trpělivě 1 až 1,5 hodiny – to prý závisí na atmosférických vlivech – a až uslyšíme v máselnici „jinej hlas“ (ne šplouchání, ale žbluňkání) máme máslo vytlučené. V máselnici se vlivem pohybu z mléka oddělil tuk (máslo) a zbylo podmáslí. Vše z cedíme a jednotlivé krupky másla pod studenou vodou několikrát propereme. Hrudky v rukou hněteme a můžeme tvarovat do různých tvarů. Pokud se nám podaří vytvořit váleček, můžeme speciálním dřevěným válečkem s vyřezávaným vzorem přejet po vrchu a dodat povrchu másla konečný vzhled. Anebo můžeme máslo namačkat do dřevěných tzv. „tvořítek“ (forem) zevnitř ozdobně vyřezaných. Vyklopíme zpět a získáme hotový kus másla určitého množství a krásy dle velikosti zdobení tvořítka. Některá tvořítka byla mimo nejrůznější a nejkrásnější ornamenty doplněna i monogramem své hospodyně. Výroba másla byla totiž nezadatelnou výsadou žen…

Dárce exponátu: Josef Tuček, Batňovice.

Připravili: o. s. Chalupění, Bc. Pavel Melichar, manželé Tučkovi, foto-design Varta s.r.o. Trutnov. S laskavou podporou činnosti od: Polytex s.r.o. Malé Svatoňovice.