Muzeum Radeč bylo zřízeno v  budovách zaniklého JZD, kde od roku 2002 občanské sdružení Chalupění spolu s dobrovolníky a dalšími příznivci budují muzeum zemědělství a lidových tradic.

Na ploše 3500m2 zde ve dvou bývalých kravínech vzniká rozsáhlý sbírkový fond historických předmětů ze všech činností života našich předků, které tvoří expozice různého zaměření (zemědělství, řemesla, staré hračky, oděvy, vybavení starých obydlí apod.). Můžete zde shlédnout přes 5000 exponátů.

Zemědělská expozice obsahuje stroje a zařízení používané od jara do žní. Naleznete zde pluhy, rádla, secí stroje, mlátičky, fofry, vyorávače brambor, šrotovníky obilí, řezačky slámy, zkrátka vše, co kdysi patřilo k běžnému vybavení venkovských obydlí. Stroje jsou z části funkční a návštěvníkům je předvádíme v chodu.

V expozici narazíte na „dědka“- lavici na opracovávání šindelů, můžete vyzkoušet naklepat kosu, nabrousit pilový list nebo namlít obilí ve šrotovníku.

Připomeneme Vám vybavení kuchyně z 50. let, prohlédnete si nástroje na výrobu smetany, másla a tvarohu a Vaše děti jistě potěší hračky, se kterými si hrály jejich maminky a babičky.

Čeká na Vás krejčovská dílna, vzpomenete si, jak se dříve pralo, žehlilo a mandlovalo. V expozici saní, lyží a vozíků si připomeneme, jak naši předkové začínali se zimními sporty.

Prohlídku muzea zakončíme „o Vánocích“ v nově otevřené expozici betlémů a papírových modelů z edice časopisu ABC.

Těšit se můžete na další retro expozice sestavené z darovaných předmětů spoluobčanů, které se připravují v dalších prostorách muzea.

Některé historické předměty oživujeme při nejrůznějších kulturních akcích (projížďky na ráfových vozech nebo v kočáře, ostření nožů na ruční brusce, spřádání lnu na kolovrátku, aj.), organizacím i jednotlivcům nabízíme možnost zapůjčení ze sbírkového fondu muzea (viz stránka „půjčovna).

Muzeum je budováno  zejména díky:

  • projektům z programu LEADER administrovaných MAS Království Jestřebí hory
  • projektu MUZEA VENKOVA
  • finančnímu přispění KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE
  • přispění mnoha dalších dárců, sponzorů a dobrovolníků

Realizované projekty

„Muzeum Chalupění Radeč – dokončení opravy střechy 2019“ č.19RGI02-0276

je spolufinancován dotací Královéhradeckého kraje

„Muzeum Chalupění Radeč – provoz muzea 2019“
č. 19RGI01-0144

je spolufinancován dotací Královéhradeckého kraje

„Muzeum Chalupění Radeč – odstranění havarijního stavu střechy“

je spolufinancován dotací Královéhradeckého kraje

„Nákup střešní krytiny k dokončení opravy střechy Muzea Chalupění v Radči“

podporuje Nadace ČEZ